Strony

piątek, 22 listopada 2019

Sobota - 23 listopada

23.11.2019 r.

KINO ABC    godz. 15:30         FADOS
DKF „16”    godz. 17:30         CAŁA PRZYJEMNOŚĆ PO STRONIE KOBIET


FADOS Hiszpania/ Portugalia 2008, reż. Carlos Saura, obsada: Caetano Veloso, Chico Buarque de Hollanda (90’)


Dokument Carlosa Saury” mistrza gatunku” poświęcony portugalskiej tradycji Fados. Fados to pełne pasji i lamentu dziewiętnastowieczne pieśni – ballady, które stanowią wspólną spuściznę wszystkich Portugalczyków. Film Saury to próba przypomnienia i powtórzenia wielkiej tradycji poprzez muzyczne misterium tańca i śpiewu. Prawdziwa uczta dla oczu i uszu.
Fado to spotkanie dwóch kultur, które przez wieki współistniały blisko siebie w jednej Peninsuli, wpływając na siebie wzajemnie. Fado jest uniwersalne, Carlos Saura starał się oddać nie tylko ten uniwersalizm, ale również transcendentność portugalskiej kultury. Widząc jego dzieło, zaczynamy dostrzegać cały charakter portugalskiej tradycji, tak prawdziwej, choć pokazanej przez kogoś z zewnątrz. Przedsięwzięcie Saury wywołało wiele kontrowersji, ale jego dzieło ostatecznie zdobyło szerokie uznanie.
We wcześniejszych dokumentach muzycznych Iberia, Flamenco, Tango Carlos Saura skupił swoją uwagę głównie na tańcu. W Fados operuje poezją i obrazem w niezwykle oryginalny sposób, aby oddać narodziny tej podmiejskiej muzy

CAŁA PRZYJEMNOŚĆ PO STRONIE KOBIET Niemcy/ Szwajcaria 2019 reżyseria:  Barbara Miller (119’)


Jest XXI wiek. Opresyjne podejście do kobiecej seksualności przybiera zróżnicowane formy w zależności od miejsca w świecie, inne w państwach rozwijających się, inne w krajach wysoko rozwiniętych. Pięć nietuzinkowych, odważnych kobiet; artystki i aktywistki przypominają, że męskie i kobiece ciało to ciało tego samego gatunku, homo sapiens. Wypowiedziały posłuszeństwo patriarchatowi, podążają własną drogą dając przykład innym kobietom jak zburzyć przeszkody stojące na drodze niezależności, podmiotowości i wolności kobiecego ciała.
 Film nagrodzili widzowie, którzy mogli oddać głos po obejrzeniu każdego filmu. Wysokość nagrody publiczności, czyli Nagrody Dokumentalnej Warszawy, ufundowanej przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, wynosi 2 000 euro. W konkursie brały udział wszystkie filmy prezentowane na festiwalu.
Przed seansem prelekcja Jolanty Prochowicz – filozofki, filolożki, feministki, animatorki kultury, edukatorki filmowej, pomysłodawczyni i organizatorki „Demakijażu” – Festiwalu Kina Kobiet.

Cena: ulgowy 12 zł, normalny 15 zł Z kartą promocyjną piąty seans gratis 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz