środa, 22 maja 2013

Sobota - 25 MAJA



KINO  ABC, sobota, godz. 15:45


TAJEMNICA WESTERPLATTE Polska/Litwa 2012 reżyseria: Paweł Chochlew  obsada: Michał Żebrowski, Robert Żołędziewski, Piotr Adamczyk, Jan Englert, Jan Wieczorkowski, Przemysław Cypryański (118’)
 
 
 
Mieli wytrwać dwanaście godzin. Bronili Westerplatte przez siedem dni. Historia zmagań garstki żołnierzy walczących z przeważającymi siłami niemieckimi to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kampanii wrześniowej 1939 roku. To film o dramacie walki, o wyborach człowieka w obliczu śmiertelnego zagrożenia, o odwiecznym sporze wizji racjonalnej, którą reprezentuje major Sucharski z wizją romantyczną kapitana Dąbrowskiego. Jeden nie chce skazywać swych żołnierzy na ostateczną zagładę, drugi pragnie walczyć do ostatniej kropli krwi. „Tajemnica Westerplatte” to obraz wojny, w którym heroizm przeplata się z lękiem, a obok wielkości i poświęcenia jest także małość i słabość.
Media o filmie:
Legenda powstała dzięki kpt. Dąbrowskiemu, który zdecydowanie sprzeciwił się kapitulacji, co stało się ponoć przyczyną poważnego kryzysu psychicznego majora, ale nie zwolniło go z odpowiedzialności za obronę i to on wyraził zgodę na kontynuowanie walki”. Sucharski zdawał sobie sprawę, że komendy Dąbrowskiego są trafne i doraźnie decydują o skuteczności obrony. Były to jednak pozory skuteczności, major wiedział bowiem o jednym, i był tego pewien: szans na zwycięstwo nie ma żadnych! Kpt. Dąbrowski był bardzo dobrym żołnierzem – pisze Szutowicz – ale jego energia mogłaby doprowadzić do tragedii.
KINO 2013

 

DKF „16”, sobota, godz. 18:00

 
CZTERY SŁOŃCA Czechy/Niemcy 2011 reżyseria: Bohdan Sláma  obsada: Jaroslav Plesl, Anna Geislerová, Karl Roden, Jiří Mádl, Klara Melisková, Marek Šácha, Anna Bubeniková, Igor Chmela, Miroslav Sabadin, Jan Plodková (105’)



W prezentowanym na festiwalu w Sundance filmie (to pierwsza czeska produkcja w historii, która znalazła się w konkursie tej prestiżowej imprezy) reżyser kolejny raz przygląda się współczesnej rzeczywistości naszych południowych sąsiadów. Tym razem jednak znienacka wpuszcza do niej opary palonej ukradkiem marihuany.
"Cztery słońca" to opowieść o współczesnej rodzinie, walczącej ze swoimi słabościami, frustracjami i pokusami. Sláma patrzy na bohaterów wnikliwie, ze zrozumieniem, właściwym Czechom dystansem i poczuciem humoru, tworząc film w tradycji najlepszych dzieł słynnego Mike'a Leigh.
Media o filmie:
Nikt tutaj nie jest ani czarny, ani biały, to po prostu ludzie pełni wad i zalet, z którymi muszą żyć. Czy piekielna życiowa próba, przez którą przejdą, czegoś ich nauczy? W ich mentalności nie ma miejsca na Boga (to czeski film, w Czechach religia zdecydowanie nie jest na pierwszym miejscu), ale jest miejsce na moralność i podstawowe wartości, szukanie duchowości, mądrości i bezimiennego Mistrza.
Styl tej historii przypomina odrobinę filmy Mike’a Leigh, brytyjskiego, społecznie zaangażowanego reżysera, opowiadającego o zwykłych ludziach (najczęściej robotnikach), szukających swojego miejsca i przeżywających wielkie dramaty. Kino Bohdana Slámy jest subtelniejsze, bardziej mistyczne i nastrojowe, jednak nie mniej wstrząsające.
Gazeta wrocławska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz