KINO ABC

2020

 




2019





2018
















KINO ABC - jesień/zima/wiosna' 2016/2017









JUŻ ZA TOBĄ TĘSKNIĘ   zwiastun filmu


TANCERKA - info o filmie


KWIAT WIŚNI I CZERWONA FASOLA - omówienie tutaj


YONA




KINO ABC - zima/wiosna' 2016


omówienie filmu - kliknij tutaj


omówienie filmu - kliknij tutaj





KINO ABC - jesień/zima' 2015





"ANIOŁ" - omówienie: kliknij na zdjęcie na pasku bocznym

KINO ABC - zima/wiosna' 2015 - omówienia filmów: kliknij na tytuł pod plakatem


opinie prasy - kliknij tutaj


omówienie filmu - kliknij tutaj



omówienie filmu - kliknij tutaj




IDA - omówienie


KINO ABC - jesień' 2014 - omówienia filmów: kliknij na tytuł pod plakatem









WIELKIE PIĘKNO



TAJEMNICA FILOMENY - 8.11. godz. 15:15



MAMA reżyseria: Xavier DOLAN - 18 - 19.10.



WIOSNA' 2014



ZAŚLEPIONA - 12 KWIETNIA, GODZ. 16:00




LĘK WYSOKOŚCI - 29 marca, godz. 16:00

WIELKIE PIĘKNO - 4 kwietnia, godz. 15:30




KWARTET - 15.02.godz. 16:00

Z MIŁOŚCI DO... 23.02. g.16:00




SIOSTRA TWOJEJ SIOSTRY - 22.02., godz.16:00

DZIEWCZYNA Z LILIĄ - 14.02., godz. 17:30




CZŁOWIEK NA KRAWĘDZI

IDA - 11.01. godz. 16:00




WAŁĘSA CZŁOWIEK Z NADZIEI - culture.pl 
18 stycznia, godz. 15:45




IMAGINE - omówienie   1 lutego, godz. 16:00


  

DZIEWCZYNA Z SZAFY - culture.pl  
25 stycznia, godz. 16:00






Jesień w kinie ABC: Poniżej tytuły - niektóre z datami. Aby przeczytać omówienie - kliknij na link.
Ceny biletów nadal 10,00 zł. Zapraszamy!!!




TYLKO BÓG WYBACZA - 9 listopada, godz. 16:00

PRZELOTNI KOCHANKOWIE - omówienie  - termin wkrótce



WAŁĘSA CZŁOWIEK Z NADZIEI - culture.pl - termin wkrótce

ŻYWIE BIEŁARUŚ - culture.pl     26.10. sobota, godz.16:00



DZIEŃ KOBIET - culture.pl

ZAŚLEPIONA -   culture.pl



PIĄTA PORA ROKU - culture.pl - 27 października, godz. 16:00







CRISTIADA - strona filmu 12.10. sobota, godz.16:00

NIEMOŻLIWE - info, stopklatka 19.10. sobota, godz.16:00




KWARTET    - info

OBŁAWA   - info




Omówienia filmów:

MÓJ ROWER Polska 2012, reżyseria: Piotr Trzaskalski, obsada: Artur Żmijewski, Michał Urbaniak, Krzysztof Chodorowski, Witold Dębicki, Anna Nehrebecka, Piotr Szczepanik (94’)
      Mówi się, że mężczyźni nie rozumieją kobiet. A co, jeśli jest jeszcze gorzej i nie rozumieją też siebie nawzajem? Najnowszy komediodramat Piotra Trzaskalskiego, to nietypowy przewodnik po męskim świecie. Dlaczego niezależnie od wieku, gdy facet kocha, nie potrafi tego wyrazić słowami? Paweł, Włodek i Maciek skazani na swoje towarzystwo przez kilka dni, nie przepuszczą żadnej okazji, żeby uprzykrzyć sobie życie. Czy naprawdę więcej ich dzieli niż łączy? Czy klucz do zrozumienia męskiego punktu widzenia w ogóle istnieje?


BEJBI BLUES  Polska 2012, reżyseria: Katarzyna Rosłaniec, obsada: Magdalena Berus, Nikodem Rozbicki, Magdalena Boczarska, Katarzyna Figura, Jan Frycz, Mateusz Kościukiewicz(98’)


         Historia niedojrzałej 17-latki, która zostaje matką. Chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Wszystkie młode gwiazdy jak Britney Spears czy Nicole Richie mają dzieci. Ale dlaczego tak naprawdę Natalia zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku? Może odpowiedź kryje się w tym co piszą nastolatki na internetowych forach? Chcą mieć dziecko, żeby w końcu ktoś je naprawdę kochał, żeby same miały kogoś do kochania...

WEEKEND Z KRÓLEM Wielka Brytania 2012, obsada: Bill Murray, Laura Linney, Olivia Williams Olivia Colman, Sam Creed, Samuel West (95’)

       Niezwykły romans za kulisami wydarzeń, które zmieniły bieg drugiej wojny światowej. Pełna subtelnego dowcipu historia miłosna Daisy, dalekiej kuzynki Franklina Delano Roosevelta, której skrywana zażyłość z prezydentem wychodzi na jaw w trakcie pierwszej w historii amerykańskiej wizyty brytyjskiego monarchy Jerzego VI i królowej Elżbiety, wcześniej błyskotliwie sportretowanych w oscarowej komedii „Jak zostać królem”.

MIŁOŚĆ Polska 2012 reżyseria: Sławomir Fabicki, obsada: Marcin Dorociński, Julia Kijowska,  Adam Woronowicz, Agata Kulesza, Dorota Kolak, Marian Dziędziel, Wojciech Mecwaldowski (111’)

    "Miłość" to historia kobiety uwikłanej w trudną relację, której konsekwencje wystawią jej szczęśliwe małżeństwo na długotrwałą próbę. W życie dwójki trzydziestolatków wkracza ktoś, kto sprawi, że będą musieli na nowo określić, czym jest dla nich wzajemne uczucie. Początkowo ufni i otwarci, potem zagubieni i coraz bardziej oddalający się od siebie bohaterowie zmuszeni są postawić sobie niezwykle ważne pytania. Czy chcą się wszystkim dzielić i czy wszystko powinni wiedzieć? Jak wiele są w stanie wytrzymać i co teraz oznacza dla nich słowo "kochać"? "Miłość" to film zainspirowany prawdziwą historią.

SYBERIADA POLSKA Polska 2012, reżyseria: Janusz Zaorski, obsada: Adama Woronowicz, Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka, Jan Peszek, Paweł Krucz, Agnieszka Więdłocha (125’)


      Dramatyczne losy Jana Doliny, jego rodziny i sąsiadów, którzy - po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie - zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze.




Informacje o filmach:


RÓŻA reżyseria Wojciech Smarzowski, obsada: Marcin Dorociński, Agata Kulesza, Kinga Preis, Jacek Braciak, Malwina Buss , Marian Dziędziel, Edward Linde-Lubaszenko, Eryk Lubos, Polska 2011 (94')

     Akcja filmu toczy się na dawnym pograniczu polsko-pruskim. Film ukazuje powojenne życie ludności mazurskiej na tle życia i tragicznych losów głównych bohaterów: Tadeusza, żołnierza AK oraz chłopki Róży, którzy ciężko doświadczeni przez wojnę starają się na nowo ułożyć sobie życie.


LUDZIE BOGA reżyseria Xavier Beauvois, obsada: Lambert Wilson, Olivier Rabourdin, Michael Lonsdale, Francja 2010 (120')
    Zdobywca Grand Prix i Nagrody Jury Ekumenicznego na MFF w Cannes - to oparta na faktach historia mnichów, mieszkających w klasztorze u podnóża gór Atlas w algierskim Tibhirine. Przez lata żyli oni w całkowitej symbiozie z muzułmańską ludnością. Kiedy w Algierii doszło do wybuchu konfliktu z islamskimi ekstremistami i eskalacji przemocy, miejscowe władze zaczęły nalegać, by cystersi opuścili Tibhirine. Decyzję podjąć musieli jednak sami mnisi...


SĘP reżyseria: Eugeniusz Korin, obsada: Paweł Małaszyński, Anna Przybylska, Michał Żebrowski, Daniel Olbrychski, Polska 2013(133’)
       Wyobraź sobie, że masz moc decydowania o ludzkim życiu. Kogo byś potępił, a kogo ocalił? W centrum Europy nagle, bez śladu, zaczynają znikać ludzie. Śledztwo trafia w ręce Sępa (Michał Żebrowski) - policjanta, który wydaje się być pozbawiony uczuć. Twardy, nieprzekupny, bez zobowiązań i przysług do wyświadczenia innym. Do czasu, aż poznaje Nataszę (Anna Przybylska) - kobietę inną niż te, które spotykał do tej pory.

SUPERMARKET reżyseria: Maciej Żak, obsada: Marian Dziędziel, Tomasz Sapryk, Iza Kuna, Mikołaj Roznerski,  Polska 2012  (84')
    Pan Jaśmiński, szef prywatnej firmy ochroniarskiej, pilnuje porządku w supermarkecie. Akcja nabiera tempa, gdy w sylwestrową noc w sklepie znika jeden z klientów.

MIŁOŚĆ reżyseria: Michael Haneke, obsada: Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert,  Austria/Francja/Niemcy 2012 (127')
     Nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes "Miłość" Michaela Hanekego to jedno z największych arcydzieł współczesnego kina. Film opowiada o sile miłości, czułości i po-święceniu. Głównymi bohaterami "Miłości" są Georges i Anne, małżeństwo muzyków w podeszłym wieku. Ich córka  mieszka z rodziną za granicą. Pewnego dnia Anne przechodzi silny atak, w wyniku którego jej stan zdrowia dramatycznie się pogarsza. Więzy uczuciowe od tylu lat łączące parę zostają wystawione na ciężką próbę.










ZAKOCHANI W RZYMIE reżyseria: Woody Allen, obsada: Alec Baldwin, Jesse Eisenberg, Ellen Page, Greta Gerwig, Judy Davis, Flavio Parenti, Penelope Cruz, Woody Allen USA/Włochy/Hiszpania 2012 (112')




"Zakochani w Rzymie" to komedia, która przedstawia jak w kalejdoskopie historie kilku osób rozgrywająca się w jednym z najbardziej urokliwych miast na świecie. Poznajemy kolejno: znanego amerykańskiego architekta, który właśnie przeżywa drugą młodość; przeciętnego mieszkańca Rzymu, który nieoczekiwanie staje się największym celebrytą w mieście; młodą parę z prowincji, która zostaje uwikłana w splot romantycznych zdarzeń oraz amerykańskiego reżysera operowego, który odkrywa niezwykły talent u włoskiego przedsiębiorcy pogrzebowego.


PIKNIK POD WISZĄCĄ SKAŁĄ reżyseria: Peter Weir,obsada: Rachel Roberts, Helen Morse, Anne- Louise Lambert, Australia 1975 (115')





Akcja filmu związana jest z piknikiem zorganizowanym w dzień Świętego Walentego 1900 dla uczennic z Appleyard College, elitarnej prywatnej szkoły dla dziewcząt. W towarzystwie nauczycielek, dziewczęta wyruszają pod Wiszącą Skałę, będącą popularnym celem wycieczek. Wyprawa kończy się tragicznie, gdyż trzy uczennice i nauczycielka znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, wspiąwszy się na skałę. Po kilku dniach jedna z uczennic została odnaleziona nieprzytomna, nie pamiętając co się stało...



ATLAS CHMUR reż. Tom TYKWER, Lana WACHOWSKI, Andy WACHOWSKI,
obsada: Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent,Hugo Weaving, Jim Sturges,  
Hong Kong/Niemcy/Singapur/USA 2012 (164')


Największe filmowe widowisko 2012 roku, oparte na bestsellerowej epopei Davida Mitchella, którego styl krytycy porównują do estetyki dzieł Vladimira Nabokova, a oryginalną wizję świata mistrzów jak Umberto Eco, Haruki Murakami i Philip K. Dick.
W filmie śledzimy losy postaci z różnych epok i zakątków świata, których najbardziej błahe decyzje i czyny mają daleko idący wpływ na teraźniejszość, przyszłość, a nawet przeszłość naszej planety. "Atlas chmur" jest ucztą nie tylko dla wielbicieli zapierających dech w piersiach opowieści przygodowych, ale także spostrzegawczych miłośników X Muzy. Każda z gwiazd występuje w filmie w kilku nierozpoznawalnych na pierwszy rzut oka wcieleniach, dając popis wirtuozerskiej gry i ironicznego dystansu do swojego

materiały promocyjne dystrybutora




2 DNI W NOWYM JORKU reż. Julie Delpy Francja/USA/Niemcy 2012, obsada: Julie Delpy, Vincent Gallo


       Owacyjnie przyjęta na festiwalu w Sundance kontynuacja "Dwóch dni w Paryżu", porównywanych przez krytykę z najlepszymi komediami Woody'ego Allena. Po rozstaniu z Jackiem, Marion przenosi się do Nowego Jorku, gdzie, przygotowując wystawę swoich fotografii, poznaje słynnego prezentera radiowego Mingusa. Wszystko zdaje się ich dzielić, ale to właśnie w ramionach obdarzonego wyjątkowo ciętym dowcipem gwiazdora eteru ponętna Francuzka znajdzie pocieszenie po miłosnym zawodzie. Ich sielankę zakłóci nagła wizyta ekscentrycznego ojca Marion i jej wiecznie niezaspokojonej seksualnie siostry. W dodatku, gdy pracami utalentowanej artystki zainteresuje się bogaty playboy, nowojorski romans barwnej pary zamieni się w prawdziwą lawinę kulturowych i miłosnych nieporozumień.


BITWA POD WIEDNIEM Polska/Włochy 2012, reżyseria: Renzo Martinelli, obsada: F. Murray Abraham, Enrico Lo Verso, Jerzy Skolimowski, Alicja Bachleda-Curuś, Piotr Adamczyk, Antonio Cupo, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Wojciech Mecwaldowski (132’)


Film opowiada historię jednej z najsłynniejszych bitew w dziejach Europy. 11 września 1683 r.: tysiące żołnierzy toczy bitwą pod murami Wiednia. Europa walczy o utrzymanie swoich ziem. Trzysta tysięcy wojowników imperium Osmańskiego przedarło się przez Stary Kontynent zostawiając na swojej drodze spustoszenie i śmierć. Ich przywódca, Wielki Wezyr Kara Mustafa przewodzi im w bitwie o unicestwienie Chrześcijaństwa i zdobycie terytorium. Jednak narody europejskie zjednoczyły się przeciwko najeźdźcy w obronie swojej tożsamości. Wspierani duchowo przez wysłannika Bożego Marco D’Aviano oraz Jana III Sobieskiego z jego husarską armią, bohatersko stawiają czoła wrogowi.




W SYPIALNI  Polska 2012, reżyseria: Tomasz WASILEWSKI, obsada: Katarzyna Herman, Tomasz Tyndyk, Agata Buzek (80’)

2011 - Katarzyna Herman - KFDF "Młodzi i Film" - Jantar za rolę kobiecą
    Debiut Tomasza Wasilewskiego to prztyczek w nos wszystkich, którzy twierdzą, że największą bolączką polskiej kinematografii jest brak kasy. Choć "W sypialni" kosztowało podobno tylko osiem tysięcy złotych, obraz w filmie jest ostry, dźwięk wyraźny, montaż profesjonalny, a w obsadzie brylują znani aktorzy. Czyli jednak się da.
    Katarzyna Herman gra tu tajemniczą kobietę, która w kawiarenkach internetowych umawia się na seks z nieznajomymi. Stary czy młody, mężczyzna czy kobieta, czarny czy biały – przedstawiająca się jako Edyta bohaterka nie gardzi żadną propozycją. A gdy dociera na miejsce schadzki, usypia niedoszłych kochanków, by potem w spokoju spędzić resztę wieczoru w ich domach i mieszkaniach.

POKŁOSIE Polska 2012, reżyseria: Władysław PASIKOWSKI, obsada: Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Zbigniew Zamachowski, Danuta Szaflarska, Jerzy Radziwiłowicz (107’)
FPFF Gdynia’2012 – nagroda dziennikarzy


      Film nawiązuje do pogromu Żydów w Jedwabnem. "Pokłosie" to kryminał – gęsty, klimatyczny, prowadzony bliskimi planami i posępną muzyką. Znalazło się w nim miejsce zarówno dla prywatnego śledztwa, jak i dla starcia ostatnich sprawiedliwych z "nieprawością i tyranią złych ludzi". Na tym jednak nie kończą się gatunkowe inspiracje reżysera – Pasikowski czerpie ponadto z estetyki i ikonografii thrillera, a nawet horroru. Wszystkie te porządki stylistyczne zbijają się w gęstą magmę wytartych klisz i zdekodowanych znaków, które w kontekście piętnującej nasz antysemityzm fabuły nabierają jednak nowych barw.

BEZ WSTYDU Polska 2012, reżyseria: Filip Marczewski, obsada: Agnieszka Grochowska, Mateusz Kościukiewicz (80’)






NIETYKALNI reżyseria: Olivier Nakache, Eric Toledano, Francja 2011, obsada: Francois Cluzet, Omar Sy (112’)


MUSIMY POROZMAWIAĆ O KEVINIE  reż. Lynne Ramsay, USA/Wielka Brytania 2011, obsada: Tilda Swinton, Ezra Miller (110’)


Tytułowy Kevin to demoniczny nastolatek, który świadomie manipuluje swoim  otoczeniem, nie uznaje żadnych zasad i z prowokującym uśmiechem mówi: „Wstajesz rano i oglądasz telewizję, jedziesz samochodem i słuchasz radia. Chodzisz do swojej nudnej pracy albo nudnej szkoły, ale o tym nie mówią w głównym wydaniu wiadomości. Doszło do tego, że nawet ludzie z telewizji często oglądają telewizję. Na co oni wszyscy tak patrzą? Właśnie na takich jak ja...“
    Magnetyczna Tilda Swinton i demoniczny Ezra Miller w trillerze obnażającym najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy, który prowokuje, pociąga i nie daje o sobie zapomnieć.
    Mówi Tilda Swinton: „Jest to historia w której dochodzi do straszliwej tragedii, jednak akcja książki, która stała się inspiracją dla naszego filmu, nie koncentruje się wokół tego wydarzenia. Lionel Shriver stara się skierować uwagę widza na konsekwencje, jakie może spowodować brak emocjonalnej więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Pracując nad scenariuszem filmu, postanowiliśmy podążyć właśnie w tym kierunku.”
                                                               z materiałów promocyjnych dystrybutora

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz