sobota, 26 marca 2016

Sobota 2 kwietnia


Godz. 15:30 KINO ABC - BARANY ISLANDZKA OPOWIEŚĆ  
Godz. 17:30 DKF "16"  - NA SKRZYŻOWANIU WICHRÓW 



BARANY. ISLANDZKA OPOWIEŚĆ Islandia/Dania/Norwegia/Polska 2015  reżyseria: Grimur Hakonarson  obsada: Sigudur Sigurjonsson, Theodor Juliusson (93')

„Barany” rozgrywają się w dolinie o surowym pięknie, w cieniu majestatycznych gór. Tu żyją w sąsiadujących gospodarstwach dwaj bracia, hodowcy owiec. Kiddi i Gummi od czterdziestu lat nie odzywają się do siebie, czasem komunikują się za pomocą psa-posłańca. Należy przypuszczać, że zamrożenie rodzinnych więzi to przede wszystkim kwestia charakteru, może nie tylko indywidualnego, ale także chłopskiej, skandynawskiej, wytrwałej zaciętości.
Bracia nie interesują się życiem poza doliną. Dolina jest ich całym światem, bezpiecznym, bo mimo wszystko przewidywalnym. Jaka jest jednak cena ich izolacji?

„Barany” śmiało wykraczają poza ramy etnograficzno-antropologicznego studium.

Reżyser i scenarzysta filmu, Grímur Hákonarson, bardzo mądrze wiele kwestii pozostawia w niedopowiedzeniu…




NA SKRZYŻOWANIU WICHRÓW  Estonia 2014,  reżyseria:  Martti Helde  obsada: Laura Peterson, Tarmo Song (90')

„Na skrzyżowaniu wichrów”. Punktem wyjścia były pamiętniki jednej z Estonek deportowanych w głąb Rosji w czerwcu  1941 roku. Reżyser – debiutant –  myślał początkowo o nakręceniu dokumentu, jednak dość szybko doszedł do wniosku, że stworzy specyficzną fabułę, rodzaj elegii. Odszedł także od tekstu zapisków, postanowił włączyć do narracji inne wspomnienia, a z Erny uczynił symboliczną, udręczoną Estonię.

Reżyser Martti Helde opowiadał, że oprócz studiowania materiałów źródłowych, ekipa głównie analizowała i wykorzystywała dzieła malarskie i rzeźbiarskie. W ten sposób film zamienia się w rodzaj tour de force, wyczynu stylistycznego w manierze „Rosyjskiej arki” Sokurowa. Estetyczny wybór twórców zdaje się służyć zdystansowaniu się wobec tragicznych wydarzeń co ułatwi refleksję nad mechanizmami historii, nad tym, co działo się przez lata na „nieludzkiej ziemi”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz