środa, 13 października 2021

Sobota - 16 października

WIZArt         g.15:30        ALFABET KOTA              wstęp wolny

DKF „16”     g.17:30        JESZCZE JEST CZAS

cena: ulgowy 12 zł, normalny 15 zł, karta stałego klienta 10 zł

  

ALFABET KOTA reż. Grzegorz Linkowski, Polska 2000

 


Film opowiada o życiu i pracy Andrzeja Kota – rzemieślnika i artysty, wybitnego rysownika, docenianego za swoje wybitne osiągnięcia artystyczne za granicą, a prawie zupełnie nieznanego w kraju.

Kiedyś z zapartym tchem patrzyłam jak Andrzej pracuje: sekunda absolutnego skupienia i przepiękna, doskonale przemyślana praca powstaje natychmiast, bez poprawek i wątpliwości. Jest absolutnym mistrzem w łączeniu odrębnych światów – znaku graficznego, wizualnego symbolu przedmiotu z abstrakcją liter – słów. Dwie zupełnie odmienne rzeczywistości, nad którymi pracują najtęższe potęgi plastyczne XX wieku, semiotyka, itd.U Andrzeja zachodzi zgodność, bliskość grafiki i słowa. Wizualność plastyczna świata wchodzi głęboko w literę i odwrotnie, przewrotność i dowcip wyrazów uzupełniają grafikę – ilustrację, obraz. I jeszcze przekraczanie granicy między kaligrafią a znakiem drukowanym litery. Pod ręką Andrzeja Kota miękkość ręcznie pisanych znaków przeistacza  i ożywia nieruchomą czcionkę. (…)  Krystyna Rybicka „Niecodziennik biblioteczny”

 W ramach seansu spotkanie z reżyserem filmu, Grzegorzem Linkowskim.

JESZCZE JEST CZAS reż. Viggo Mortensen, Kanada – Wielka Brytania – Dania 2020/ obsada:  Viggo Mortensen, Lance Henriksen, Laura Linney,  David Cronenberg (112’)

                MFF w San Sebastián 2020: Nagroda Specjalna - Nagroda „Sebastian” 

Viggo Mortensen w swoim szczerym, poruszającym i pełnym czułości debiucie reżyserskim tworzy znakomity aktorski duet z Lance’em Henriksenem.

John wiedzie szczęśliwe życie w Los Angeles, gdzie mieszka razem ze swoją rodziną. Kalifornia to przyjazny i otwarty dla wszystkich świat, zupełnie inny niż dom rodzinny Johna, w którym wciąż mieszka jego ojciec – farmer przywiązany do ziemi i konserwatywnych wartości. Kiedy Willis zaczyna podupadać na zdrowiu, przenosi się do Los Angeles, by zamieszkać z Johnem i jego rodziną. Czy ojciec i syn, których od lat dzieli wszystko, będą potrafili porozumieć się i zaakceptować dzielące ich różnice?

O reżyserze:

Fascynująca postać z tego Viggo Mortensena. Choć wydawało się, że po roli Aragorna w trylogii „Władca Pierścieni” wreszcie stanie się gwiazdą z pierwszego hollywoodzkiego szeregu, on świadomie wybierał niszowe, ambitne produkcje, odcinając się od wszystkiego, co wiąże się ze sławą i popularnością. Można odnieść wrażenie, że wielkie przeboje – takie jak „Green Book”, za który dostał trzecią nominację do Oscara – trafiają mu się przypadkiem. Grywa, jak na hollywoodzkie standardy, stosunkowo rzadko, dzieli czas między kino i inne swoje pasje: jest przecież nie tylko aktorem, lecz również muzykiem, malarzem, fotografem  i poetą.

film,org

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz