piątek, 22 kwietnia 2022

SOBOTA 23 kwietnia

  

DKF "16", godz. 15:30        DRGANIA ŚWIETLIKÓW       wstęp wolny

DKF "16", godz. 17:30        LINGUI



DRGANIA ŚWIETLIKÓW Polska 2022 reż. Hanka Brulińska, obsada: Andrzej Golejewski

Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserką

 


„Drgania świetlików” to eksperymentalny film dokumentalny - rejestracja codziennego życia artysty - aktora teatralnego i filmowego Andrzeja GOLEJEWSKIEGO nagrodzonego wielokrotnie za role sceniczne. Życie aktora, malarza, cierpiącego od kilkunastu lat na psychozę depresyjno-maniakalną, przez którą został niesprawiedliwie wykluczony ze współczesnego świata kultury przeplata się z wątkami literackimi na podstawie „Świętokradztwa” Oskara Tauschińskiego.                                                

                                                                  Z katalogu kina ILUZJON Filmoteki Narodowej

Dla aktora Andrzeja Golejewskiego – bohatera mojego filmu ta realizacja była udaną psychoterapią – spełnieniem jego marzenia. Artysta mógł doświadczać siebie, wychodząc poza własne granice. Stał się na moment wszechmocnym, tworzącym siebie na nowo, według własnych wyobrażeń. Jacob Levy Moreno, twórca psychodramy, jednej z ważniejszych metod leczenia pisał: „Zagraj siebie samego takim, jakim nigdy nie byłeś, tak, byś zaczął być takim, jakim mógłbyś być. Bądź swą własną inspiracją, swym własnym autorem, swym własnym aktorem, swym własnym terapeutą i wreszcie swym własnym Stwórcą.”

                                                                Hanka Brulińska

współorganizator: Stowarzyszenie Wspierania Kultury Dzielnicy „Czechów” RONDO

LINGUI Niemcy/Francja/Belgia 2021 reż. Mahamat-Saleh Haroun obsada AchouackhAbakar, Rihane Khalil Alio, Youssouf Djaoro, Briya Gomdigue (87’)

 Nagrody: Festiwal AfryKamera 2021 - Najlepszy Film

 


 „Lingui” to kameralna, poruszająca do głębi opowieść o matce, która podejmuje najwyższe ryzyko, by ocalić córkę, i o opresji,   z której rodzi się kobieca solidarność. To także niezwykłej urody kino nasycone poezją i prawdziwy obraz części świata, którą dotąd oglądaliśmy oczami zachodnich twórców czy podróżników.

Amina mieszka na rozpalonych słońcem przedmieściach stolicy Czadu, Ndżameny, gdzie samotnie wychowuje piętnastoletnią Marię. Każdy dzień jest walką o to, by los córki był lepszy od tego, który stał się udziałem jej matki, ciężko pracującej na kruchą stabilizację. Ale jeden dzień i jedna wiadomość wystarczą, by świat bohaterek „Lingui” runął jak domek z kart. Maria jest w ciąży i chce ją usunąć. W kraju, w którym aborcja jest zarówno grzechem, jak i przestępstwem, pomoc zrozpaczonej nastolatce niesie ze sobą ogromne ryzyko. Czy Amina zdecyduje się na walkę, która z góry wydaje się przegrana? 

Słowo „lingui” oznacza w Czadzie „więź” – ze wspólnotą, z najbliższymi. Relację, z której wynika wzajemna troska i odpowiedzialność. Film Harouna z niezwykłą empatią portretuje solidarność rodzącą się pomiędzy bohaterkami zmuszonymi walczyć o swoją godność w brutalnej, patriarchalnej rzeczywistości. To także pełna mocy i nadziei na lepsze jutro opowieść o dojrzewaniu do samostanowienia i wyzwalaniu się spod władzy stereotypów dzięki aktom solidarności i troski.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz