środa, 18 października 2017

Sobota - 21 października


DKF „16”  godz. 15:30   BLASK  pokaz przedpremierowy
DKF „16”  godz. 17:30   ZWYCZAJNA DZIEWCZYNA

BLASK JAPONIA/FRANCJA 2017  reż. Naomi KAWASE, obsada: Masatoshi Nagase, Ayame Misaki, Tatsuya Fuji, Kazuko Shirakawa, Misuzu Kanno, Mantarô Koichi (101’)


MFF w Cannes'2017 - NAGRODA JURY EKUMENICZNEGO


Naomi Kawase pozostaje wierna swojemu stylowi. Jedna z najbardziej znanych japoński reżyserek tworzy kino intymne i delikatne. Interesują ją ulotne emocje, buduje swoje opowieści z detali i niuansów. Ale właśnie dzięki temu jej pozornie zwyczajne historie na ekranie żyją.
W „BLASKU” młoda kobieta zajmuje się tworzeniem audiodeskrypcji filmów dla niewidomych i niedowidzących. W czasie testów focusowych jej uwagę zwraca zachowanie mężczyzny, dawnego fotografa. Spotyka się z nim poza pracą.
Naomi Kawase obserwuje ich nieoczywistą, niedopowiedzianą relację. Poświęca równie dużo uwagi dziewczynie, której wrażliwość zostaje poddana próbie, co mężczyźnie, który razem ze wzrokiem traci w życiu to, co wydawało mu się jego sensem – możliwość robienia zdjęć. Zepchnięty na boczny tor próbuje zachować samodzielność, niezależność i godność. Zaakceptować siebie odartego z pasji.
Jednak ten subtelny portret dwojga ludzi jest także esejem o zmysłach i odbiorze świata. O obrazach zachowanych w pamięci. Wreszcie o wrażliwości, która - niezależnie od wzroku - zawsze pozwala dostrzec w rzeczywistości więcej.

ZWYCZAJNA DZIEWCZYNA WIELKA BRYTANIA 2016 reż. Lone SCHERFIG obsada:  Gemma Arterton, Sam Claflin, Bill Nighy (117’)


Rok 1940, Londyn. Po serii nalotów niemieckich na Wielką Brytanię morale w kraju drastycznie spadło. Każdy dzień przepełniony jest strachem, a przyszłość rysuje się w ciemnych barwach. Nadziei i oderwania się choć na chwilę od wojennej rzeczywistości ludzie szukają w kinie. Filmy mają stanowić dla nich nie tylko odskocznię, ale i inspirację, podnosząc na duchu w trudnym momencie. Z propagandowej siły kina doskonale zdają sobie sprawę decydenci w brytyjskim Ministerstwie Informacji. To oni zatrudniają młodą i pełną energii Catrin Cole, która do scenariuszy wojennych produkcji wprowadzić ma kobiecy pierwiastek.
Początkowo nieco zaskoczona bohaterka świetnie sprawdza się w swojej roli, mimo iż nie wszystkim w jej otoczeniu się to podoba. Catrin musi zapracować na szacunek w zdominowanym przez mężczyzn zawodzie. Znana z takich filmów jak "Wilbur chce się zabić" czy "Była sobie dziewczyna" duńska reżyserka Lone Scherfig, posługując się historycznym kostiumem, opowiada o przełamywaniu stereotypów. Czyni to z dużym wdziękiem, poczuciem humoru i wplata w tę autotematyczną historię nie tylko elementy patriotyczne, ale i te znane z komedii romantycznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz